FK Bilişim Teknolojileri | Sosyal Medya Danışmanlığı | Web Tasarımı | - Duyuru-detay
Sistem & Ağ (Monitoring) Çözümleri
user
FK Bilişim

Sistem ve ağ yapısında kullanılan, donanımdan yazılıma kadar bütün bir yapıyı yada istenilen ve önemli görülen yapının durumunu izleme ve kontrol altına alma işlemine monitoring diyebiliriz.

Monitoring Neden Yapılır?

Kısaca veri merkezinizde olup bitenleri bilmek ve anlık müdahalelerde bulunmak adına monitoring yapılır. Örnek olarak Sunucu(Server) ve Veri Depolama ünitelerinde(Storage);

        Disklerinizin kullanım oranları ve zamanla kapasitenin büyüme oranları nasıl?
        Donanımsal bir arıza durumu var mıdır?
        Gün içerisinde bellek (memory) kullanım durumları?

Sistem ve ağ yapısını izlemek(monitoring), sistem ve ağ yapısında oluşabilecek olası hataları ve hatalara yakın durumları öğrenmenize ve anlık müdahale ederek, sistem ve ağ yapısının çalışmasına sorun teşkil edecek durumları kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Böylece veri merkezinizde kurmuş olduğunuz yapının sağlıklı ve kararlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Örnek olarak;

            Bazı uygulamalar yada kullanılmayan servisler gereksiz yoğunluklar oluşturmakta
            Disk doluluk oranının %90’lara ulaştığını bilmek

Genel çerçevede izleme (monitoring) işlemini 3 bölümde inceleyebiliriz

1) Performans:Veri merkezinizde bulunan sistem ve ağ yapısının performans değerlerini izleyerek anlık durum kontrolü yapabilirsiniz. Ayrıca geçmişe dönük raporlamalar oluşturarak şuan ki ihtiyaçlarınızı ve geleceğe dönük ihtiyaçlarınızı ortaya koyma adına ihtiyaç planlaması da yapabilirsiniz.

2) Alarm-Uyarı-Kritik-Bilgi(Alert-Warning-Critical-Info): Veri merkezinizdeki, sistem ve ağ yapısında oluşan hatalardan anlık haberdar olma ve oluşabilecek olan hatalarında önüne geçebilmek adına yapılan izleme(monitoring) yapısıdır. Alarm-Uyarı-Kritik-Bilgi yapısını nasıl bir bilgilendirme istiyorsak, ayarlayıp anlık, günlük haftalık olarak haberdar olma planlaması yapabiliriz.

3) Log: Veri merkezinizde bulunan her bir yapının bir loglama mekanizması vardır. Bu mekanizma sistem ve ağ üzerinde yapılan bütün işleri kayıt altında tutmaktadır. Bundan dolayı istenmeyen bir durum olduğunda ilk başvurulan yerlerdir. Bu yapı hem güvenlik hem de izleme açısından son derece önemlidir. Ayrı ayrı bütün bir yapının loglarını toplayıp incelemek yerine, tüm yapının loglarını merkezi bir yerde toplayıp yönetilmesini sağlayabiliriz.

Hangi Monitoring Yazılım?

Sistem ve ağ izleme(monitoring) için bir çok monitoring yazılımı bulunmaktadır. Bunları ticari ürünler ve açık kaynak kodlu (open source) ücretsiz yazılımlar olarak iki kısımda düşünebiliriz. Tek tek bu yazılımlara değinmeyeceğim. Genel kabul gören açık kaynak kodlu Nagios hakkında kısa bilgi vereceğim.

Nagios açık kaynk kodlu ve GPL lisansı altında kullanıma sunulan sistem ve ağ izleme yazılımıdır.

Neden Nagios

    Açık kaynak kodlu (Open Source)
    Güvenilir
    Kolayca genişletilebilir (Easily Extensible)
    Kurumsal yapılara uyarlanabilir
    Web arayüze sahip olmasıNagios ile monitoring;

    Sistem ve ağ donanım yapısını izleme (disk, işlemci vb.)
    Ağ servislerini izleme (DHCP, DNS, FTP, SSH, HTTP, POP3, SMTP vb.)
    Veri tabanı izleme (MySQL, Oracle, SQL vb.)
    Uygulama seviyesinde izleme
    Mail, SMS vb. yöntemlerle uyarı verme

Nagios yazılımı üzerinde sistem ve ağ yapısını denetlemek adına plugin’ler bulunmaktadır. İstediğiniz servislerin kontrolünü yeni oluşturacağınız plugin’lerle sağlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz plugin’ler istediğiniz sistemin ve servislerin durumunu kontrol eder ve Nagios, plugin’lerden gelen cevaba göre sistemin ve servislerin durumlarını bildirir.

Doğru bir monitoring için, ilk olarak ayrıntılı bir sistem ve ağ izleme planınız olmalıdır!!!


loo

Yardımamı İhtiyacınız Var? Bizi Her Zaman Arayabilirsiniz..